مقالات

بازاریابی ویروسی برای همه

لازم نیست تجارت شما بودجه زیادی داشته باشد تا بتواند فیلم های ویروسی تولید کند!

کمپین های بازاریابی ویروسی روش های مردمی هستند که از شبکه های اجتماعی برای افزایش تولید سرنخ های تجاری و تعامل برند استفاده می کنند. این کمپین ها از طریق پلتفورم های آنلاین کار می کنند و به راحتی از مقیاس کوچک به بزرگ تبدیل می شوند و محدوده پوشش خود را با کمی تلاش بازاریابی وسعت می دهند. بسیاری از سازمان های کوچک دوست ندارند کمپین های ویروسی داشته باشند زیرا فرض می کنند زمان زیادی و بودجه بزرگی برای موفقیت این نوع کمپین ها وجود دارد. این مسئله واقعیت ندارد. در واقع بعد از سرمایه گذاری اولیه طرفداران شما باقی کار را انجام می دهند.

کمپین ویرال زمانی بیشتر اثربخشی دارند که شما هدف مشخصی در ذهن داشته باشید. از فواید رایج این کمپین ها افزایش کسب مشتری، آگاهی از برند و تعهد به مشتری است.

"مهم نیست هدف شما چه باشد، مهم این است که اول مشخص شده باشد "

زیرا شما از روش های متفاوت بسته به نتایج دلخواه استفاده خواهید کرد.

انواع متفاوتی از کمپین های بازاریابی ویروسی وجود دارد اما چیزی که در تمامی انها رایج است این مسئله است که آنها باعث واکنش (مثلا خنده، شوک، غافلگیری، یا احساس خاصی ) در مخاطبین می شوند که باعث می شود افراد دست بکار شده و آن را به اشتراک بگذارند. رایج ترین(و موثرترین) انواع کمپین های ویروسی فیلم، برانگیختن احساسات و عکس هستند که برای ایشان کانال های متفاوتی متناسب با هر بودجه می توان فرض کرد.

کمپین های شما باید راحت و قابل انجام باشند؛ هر چه کمپین ساده تر باشد بهتر است. درک و واکنش نشان دادن نسبت به پیشنهاد کمپین شما نباید بیش از یک یا دو دقیقه طول بکشد. برای افزایش حمایت و واکنش های سریع کمپین های شما باید در کانال های اجتماعی معروف منتشر شود. فیلم، عکس، ایمیل، توییتر و سایر رسانه های اجتماعی از قبل قابل دسترس بوده و افراد زیادی از آنها استفاده می کنند.

کمپین های ویروسی مکان آزمایش کردن با فن آوریها و پلتفورم های جدیدنیست. همین طور باید توجه داشته باشید که در این کمپین ها باید به وضوح مشخص کنید که شما چه کسی هستید و تلاش می کنید چه کاری انجام دهید. نمونه های بی شماری از کمپین ها وجود دارند که سعی کرده اند بدون سر و صدا دانه های خود را بریزند و مالکیت آنها را قبول نکنند اما بعد از معلوم شدن واقعیت ، اکثر افراد از این کار آنها انتقاد کرده اند.

چطور می توانید در یک کمپین بازاریابی ویروسی شرکت کنید؟

در کمپین هایی که هدف آنها کسب مشتری است، روش هایی را بکار گیرید که در آنها خود را معرفی کرده و مشتریان احتمالی را به طرف شما جذب می کند که به روش های دیگر با برند شما ارتباطی نداشته اند. توییتر و فیس بوک ابزار ویرال عالی برای اشتراک گذاشتن محتوا، فیلم، عکس و غیره هستند.

مسابقات و هدیه همیشه از روش های ویروسی مردمی هستند. اگر شما سعی می کنید چنین کاری انجام دهید، کالاها و خدماتی که شما هدیه می دهید باید ارزش کافی برای جلب توجه داشته باشند. البته باید در نحوه عملکرد و نشان دادن برند خود دقت داشته باشید. و از همه مهم تر این است که هرگز فراموش نکنید که از "مشتریان قهرمان" (طرفداران یا مشتریان دو آتشه) برای شروع برنامه و پخش کردن محتوا استفاده کنید.

از طرف دیگر تعامل برند با هدف تقویت رابطه با مشتریان فعلی انجام می شود. در این روش مشتریان از قبل به شما اجازه داده اند با استفاده از کانال های متفاوت آنها را تحت پوشش برند خود دهید. آنها از قبل ارزش خدمات شما را درک کرده و دوست دارند با شما تعامل بیشتری داشته باشند. توییتر، فیس بوک و بازاریابی ایملی همراه با پروموشن ها تمامی وسایل لازم برای ارتقای تعامل با مشتریان فعلی شما هستند. حتی شما می توانید از اس ام اس نیز استفاده کنید.

شما نیز می توانید با ارائه اطلاعات ارزشمند و شرکت کردن در دیالوگ دو طرفه ، مشتریان خود را به کسانی تبدیل کنید که از حامیان شما هستند و طرفدار دو آتشه برند شما محسوب می شوند.

چیزی که در تمام نمونه های موفق بازاریابی ویروسی رایج است تمرکز بر محتوا و شیوه ارتقای آنهاست. روش پراکنده موفق نمی شود مخصوصا در سازمان های کوچکتر که منابع و بودجه محدودی دارند. از نظر ایده آل شما باید بر یک یا دو روش تمرکز کنید تا بتوانید به خوبی از آنها استفاده کرده و شروع کار مناسبی داشته باشید. برای مثال یک سازمان کوچک ممکن است بودجه کافی برای ساختن فیلم عالی و با کیفیت هنری نداشته باشد اما می تواند منابع لازم برای ساختن فیلمی کوتاه و خانگی را خیلی سریع فراهم آورد.

آیا کمپین ویروسی شما موفق است؟

ایا می دانید چطور نا امید می شوید؟

شما یک ایده عالی پیدا می کنید، آن را عملی می کنند، اما وقتی نتیجه سریع از سرمایه گذاری خود نمی بینند، نا امید می شوند. شما باید به جای آن این دو سوال را از خود بپرسید: آیا پیشنهاد من خوب بوده است؟ آیا شما موفقیت را به درستی سنجیده اید؟

پیشنهاد: به یاد داشته باشید که هدف وادار کردن مردم به اشتراک گذاشتن پیشنهاد شماست. برای انجام این کار، شما باید مخاطب خود را بشناسید(سن، جنس، شیوه زندگی، و غیره) و خلاقیت شما باید دانش شما را بازتاب دهد. هدف شما باید این مسئله باشد که افراد واکنش قوی به کمپین شما داشته باشند، یعنی کمپین شما پاسخی درونی و قوی در افراد ایجاد کند. کمپین شما باید احساسات قوی ای داشته باشد تا بتواند آن را به دیگران منتقل کند. شما نباید به دنبال راضی کردن تمامی افراد با کمپینی خنثی باشید؛ شما باید چیزی بسازید که بسیار تأثیرگذار باشد حتی اگر تحت تأثیر فیلم قرار نگیرند. شما باید به مخاطبین خود توجه کرده و آنها را بسیار تحت تأثیر قرار دهید.

سنجش موفقیت در بازاریابی ویروسی

سنجش از اجزای اساسی کمپین شما محسوب می شوند زیرا شما می توانید کارهایتان را پیگیری کرده و در صورت مشکل کارهای خود را اصلاح کنید. اگر اهداف شما مشخص باشد، معیارهایی مانند فروش، دیدگاه ها، دیدگاه های موبایل، مطالب نوشته شده در بلاگ یا سایر عناصر رسانه های اجتماعی برای بررسی کردن نحوه عملکرد کمپین شما مفید هستند. با استفاده از معیارهای متفاوت می توانید مشخص کنید که قدرت جذب کمپین شما چقدر است. بهتر است شما صفحه لیندینگ یا میکروسایتی بسازید تا بتوانید به راحتی ترافیک و میزان کسب مشتری(کانورژن) خود را بررسی کنید. سنجش موثر به شما نشان می دهد چه زمانی دوباره کمپین خود را در دوره کاری اش ارتقا دهید. شما باید انتظار داشته باشید که هر کمپینی عادی 6 تا 9 ماه طول عمر مفید بعد از شروع داشته باشد. برای اطمینان از اینکه شما در مسیر درست قرار دارید و کمپین شما موفق است، باید اهداف طولانی مدت داشته باشید.